Historia
Trochę historii...
Czy wiesz, że Związek Nauczycielstwa Polskiego ma już ponad 100 lat?
Swoje początki bierze ze Związku Nauczycieli Ludowych (Pilaszków – 01.10.1905r.). Po okresie okupacyjnego utajnienia Związek ujawnia się 6 lutego 1945 roku. 30 listopada 2004 roku w wyniku połączenia się Federacji Związków Nauczycielstwa Polskiego Szkół Wyższych i Nauki z Krajową Radą Nauki ZNP powstaje jednolity Związek Nauczycielstwa Polskiego.
1 października 1951r. powstaje w Poznaniu samodzielna uczelnia – Wyższa Szkoła Rolnicza a wraz z nią Związek Nauczycielstwa Polskiego, którego Prezesem zostaje dr Antoni Rutkowski. W 1969 roku do ZNP należało 75% ogółu pracowników Uczelni.
W stanie wojennym zawieszono działalność związków zawodowych, w tym i naszego uczelnianego. Następuje konfiskata większości dokumentów, których nie udało się już odzyskać.
W 1983 r. reaktywowano Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wielu byłych członków nie przystąpiło już do ZNP. Związkowi, dzięki przychylności władz miejskich, udało się pomóc w przydziale mieszkań dla wielu pracowników uczelni. Wprowadzono pierwszy punkt rozdzielczy, który pomagał zaspakajać potrzeby społeczności akademickiej w zakresie art. spożywczych, pozyskiwanych głównie z zakładów naukowych i doświadczalnych. Związek zajął się także pracą kulturalno-oświatową i socjalno-bytową uczelni (wieczorki taneczne, wycieczki, dopłaty do prezentów gwiazdkowych i kolonii dla dzieci, ogródki działkowe, Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa, inicjowanie budowy osiedli domków jednorodzinnych).
W okresie od 1953 do 2019 roku prezesami ZNP byli:
- Alfred Szmyt
- Aleksander Kubiak
- Bolesław Zabielski
- Kazimierz Nowak
- Zdzisław Czechowski
- Zenon Rzeźnik
- Cezary Pacyniak
- Kamila Wilczyńska
- Mieczysław Jankiewicz
- Stanisław Dzięgielewski
- Jan Zabielski